7.3.10

Bu kör talihim nerde olsa bulur beni sobeler, o derece


Yaklaşık 2 hafta oldu modemim geleli.Ama yazmaya yazmaya alışmışım heralde ki, 2 haftadır internet olmasına rağmen yazamadım.Ben bişeyi ne kadar sallarsam okadar uzar gider aynı bu yazamama durumunda olduğu gibi.
Hala son zamanlarda üzerime cuk diye oturan işsiz amele modundayım.Genel olarak gergin ve resmen pimi çekilmiş el bombasına dönüştüm.Facede bile ne yazsam, ne paylaşsam hemen altına 'işsizlik sana yaramamış, sen çok sıkılmışsın belli.' vıdı vıdılarını yapıştırmaları, konu komşunun 'hala iş bulamadınmı?' sorusu..böyle uzayan giden bir zincir..Herkes ne kadar şanssız ise bende o kadar şanssızım diyip rahatlamak isterdim ama Murphy 'nin kanunları bile işe yaramaz bu durumda.
Hazır boş zamanım varken kursa felan yazılayım diyorum ama zaten yıllarca okuma bahanesiyle aileye masraf üstüne masraf çıkartmışım, şimdi durup dururken yeni bi yük bindirmeyi de gözüm kesmiyor. Netice olarak boş bi insan oldum çıktım.Uzun bir yol oldu, ne bitiyor nede ara verebiliyorum.Bikaç yer var ihtimal verdiğim..
Sabırla bekliyorum.

....Evde yeğenim var Allah tan.Adım adım izliyorum büyümesini.Zamanımın neredeyse hepsi onunla geçiyor.Burada ondan biraz bahsemiştim.İşte ozaman 1.yaşını kutlamıştık.Az bi zaman sonra 2. yi kutlıycaz.
Çocuğum olsa bu kadar bakmazdım heralde.ne yalan sölim onun yerinde olmayı çok isterdim.Gittikçe büyüdü.Saçları uzadı, eli yüzü daha da şekillendi.Geziyo tozuyo, boşboş gülüyo, yiyiyo içiyo yatıyo.'Hayat senin valla! diyorum.Ona bile gülüyo.
Papagan gibi konuşuyor.Yeni kelimeler konustukca şaşırtıyo bizi.Yürümeyi bıraktı koşmaya başladı artık.Hatta sırf koşmak için 'hala meni yakalasana' diye kışkırtıyor beni.Bazen çok şımarınca kızıyorum eline vuruyorum ama ağlamaya başladıktan sonra öyle bir duygu ki dünyam başıma yıkılıyo allah belamı versin diyorum, özür dilemeye başlıyorum, ayaklarına kadar öpüyorum.Ama o bişey yapsa gülmekten kızamıyorum bile.Mesela geçen gün mutfaktan aldığı kepçeyle kafamı yamulttu ama ben salak salak gülmekten başka bişey yapamadım.
Gün geçtikçe şımarıyor.gerçi bende bukadar sevilince en az onun kadar şımarıyorum..
Dün gece ilk defa benimle uyudu.Bu acayip keyifli bi duygu.Uyuyana kadar saçma sapan şeyler söyledi,çok alakasız cümleler kurdu.Mesela bi tanesini yazıyorum;

-Hala bana bitandaa salatak (salatalık) versemisin.(verirmisin)
-salatak bitmiş.dede sabah kalkınca alıp gelecek.
-Dede sabah kaksın akkabısını giysin asın.Telik giymesin aakabı giysin.

özellikle ayakkabı giyecekmiş.Bunu neredeyse 10 defa tekrar etti.Yumurtaya munakak der, portakala pokakal...daha aklıma gelmeyen o minnacık dilinin telafuz etmekte zorlandığı kelimeler.. beni gülmekten yaran, hayret edilesi kelimeler bunlar.

Bide bu yaştan sonra sokakta top koşturuyoruz, yakalamaca oynuyoruz..daha neler ..neler..

......Çocuk olmak bi başka..kendi çocukluğumdan ötürü deil, Nisan'la yaşadıklarımdan ötürü söylüyorum bunu.Öyle yada böyle herkes geçiyor bu yollardan.Hepimizin ortak bi yönü kalıyor mutlaka.Mesela oynadığımız oyunlar, kafamızı gözümüzü taşla topla patlatmamız, kavgalarımız.. gibi.
Ama hep de ablalara abilere özendik..zaman çabuk geçsin büyüyelim dedik.Al işte büyüdük..Nisan olmasa top oynamayı bırak sokakta koşturamazdım bile.Eskisi gibi hayatın tadını alamaz olduk..Büyük olmak çok acıtıyor..dayanıklı olmak için arada çocuk olmak lazım heralde.Nisan'a diyorum hep aklın varsa büyüme diye ne kadar imkansız olsa da..

17 yorum:

Jacqueline dedi ki...

karamelciim,şu durumu benden iyi anlayabilen yoktur her halde..bildiğim kadarıyla sen de lisans mezunusun,ben kursa yazılmasan bile kpss ye hazırlanmanı şiddetle öneririm,özel sektörün kahrını çekmekten çok daha iyidir.evde de hazırlanabilmek için çok güzel yayınlar var.sen bi düşün derim(:

StummScream dedi ki...

Benim aşırı sinir olduğum bir durumla hemen hemen aynı düzeyde olduğunu düşünüyorum örneklemem gerekirse hasta olursun ve bir topluluğun içine girersin orada seni bilen kişiler pencereyi açtın o çarptı, dondurma yedin ondan oldu gibi kafana bastıra bastıra bunu yaptın böyle olursun işte gibi söylemlere aşırı ifrit kapmaktayım. Ama elden gelen birşey yok.

İşsizlikte yapılacak en iyi şeylerden biri sanırım kenarda ki parayla bütün gün sıkılmamak ve bu boşluğu değerlendirmek için bir kursa yazılmak olsa gerek

KaRaMeL dedi ki...

Jacqueline...:canımm evet öyle tabiki de.ben kendim çalışamıyorum.(kursa gitmeyi o yüzden isterdim.aöf sınavı var yakında o çıksın aradan devam edicem diğerine de dediğin gibi.:)

KaRaMeL dedi ki...

StummScream...:iyi bi örnek vermişsin:d bide hasta oldun diye bi ton laf işitirsin evdekilerden.İşte ozaman lanet ederim hasta olduğuma ki allahtan bu kış hiç hasta olmadım.
kıyıda paramı kaldı ki:(( hele bide kardeşin istbulda sturbuckslarda gezinirken ben burda sigara parasını bile zor yetiştirebiliysam durumum çok daha içler acısı.:D

Jacqueline dedi ki...

bi of çekelim ya(:geçer bugünler de,umarım.herpimizin başında işte bu durum.iş yok aşk yok.kaldık ortada(:

Supernaut dedi ki...

Tam güzel bişeyler yazacaktım ki, sigara parasını zor yetiştiriyorum gibisinden birşey okudum, sinirim tepeme çıktı.

Evladım hem şikayet edip hem niye içiyosun, yazık değil mi? Daha bişeyler daha diyecektim de, neyse burda durmalı.

Sinirim de geçti zaten :P Valla zor dönemler, belli standardlarda yaşayan ya da yaşamaya alışmış insanlar için maddi sıkıntılar daha bir "sıkıntı". Gene de iddiamdan vazgeçmeyecem, bu dönemler geçici, geçici olmasa bile paraya çok takılmamak lazım. Madem bi kere geliyoruz, üzüntüye yer olmamalı, hele ki doğa herşeyi zaten bize sunarken. Ama sen sigaranı iç tabii, herşeyi mahfet. Bak gene bi sinir yaptım gider ayak, gideyim en iyisi :)

KaRaMeL dedi ki...

Jacqueline...:geçsin bir an önce yaa..


Supernaut...:ya ben espri yaptım superman:d gerçeklik payı çok az yani..:)
dediğin gibi çalışırken ki yaşam standartları şuankinden farklıydı..o beni zorluyo bide evde oturmak bana göre değil.ondan çok bunladım ya.hele bide yaşadıığım yer ot gibi olunca otomatik olarak böyle oluyorum..

Supernaut dedi ki...

Valla nerde olduğunu bilemedim de, doğru ot gibi yer çok malesef güzel ülkemizde...

Ama biyerden para aksa bile evde oturmak beni bayıyor diyen insanları anlayamıyorum, onlardan biri olmadığım, olamayacağım için sanırım :)

Ayrıca espri de olsa sigara yok !!! :P

KaRaMeL dedi ki...

evet o otlardan birinde yani didim de yaşıyorum.sinema bile yok düşün artık..
biyerden para aksa evde oturmamki .))
boş boş evde zaman geçireceğime yapamadığım şeyleri yaparım..sen yoksa ömrünü tv - pc başında mı geçirirdin..inanamam gerçi buna.
..sigara!!!bırakıcam.belki bu hayatımda vereceğim en dogru kararlardan biri olacak.;)

Supernaut dedi ki...

Yok para sınırsız olsa oturmam ben de, öyle geliyor bana yani...

Ya ben isim vermek istemiyorum orda yaşayanlar gücenmesin ama oralarda biyerdesin sandımdı bu kadar baydığına göre, Didim'de yaşıosun ve şikayet ha !!! Sürprizlerle dolusunuz Karamel Hanım Kızım :)

KaRaMeL dedi ki...

yazın güzel burası sadece.bide gel yaz-kış yaşa bakalım burda nasıl oluyomus göreceksin ozaman.yaşamadan bilemessin superrman..yaşlanınca gelmek ısterım buraya 50 yasından sonra falan.

Ruyayla dedi ki...

Mimledim :)

http://ruyayla.blogspot.com/2010/03/mim-yaratc-blogger-odulu.html

KaRaMeL dedi ki...

holeyy :d valla çok sevindim teşekkür ederimm Rüyaa:))en kısa zamanda yazıcam;)

Hayat dedi ki...

Olur böyle dönemler, hepsi geçici, geçecek desem..Teselli olduğunu, kendini iyi hissetmen için yazılmış olduğunu düşünmenden korkarım. Ama değil. Olur böyle dönemler, hepsi geçici, geçecek. Güven bak, yazdıydı dersin:) Bence sinema olsada gitmezdin sen:p Nisanı bahane edip edip sokaklarda oynuyon dimiii?İtiraf et:)(Bu arada henüz dayı olamadım, yazdıklarını şaşkınlıkla ve merakla okudum. Olabilecekler için sabırsızlandım)Sık yaz olurmu:))

KaRaMeL dedi ki...

Hayat...:tabiki teselli oluyor.Herşey yoluna girince yazdıydın diycem:d
sende dayı olunca neler neler yapıcan merak edıyorum.arada bahane edıyorum onu itiraf edeyim:)seni anlayabiliyorum.heyecanlı olman çok normal dahda güzel günler beklıyor senı mınıcık bebekle:))

C3Moi dedi ki...

bişi dikkatimi çekti ikimizde kendi bloglarımızda 148. izleyiciyiz :)

KaRaMeL dedi ki...

C3Moi... :Farkettim bende ama sen yorum yazıp benden önce davrandın.çok ilginç bi tesadüf:)